Çocuklarınıza dişlerini fırçalatmanın 5 eğlenceli yolu

Çocuklarınıza dişlerini fırçalatmanın 5 eğlenceli yolu

Çocuklarınıza dişlerini fırçalatmanın 5 eğlenceli yolu

Diş fırçasına diş macunu koyarak "Şeker böceklerini" dişlerden temizlemek, "Zamanlayıcıyı yen" oynamak, komik suratlar yapmak. Bunlar, çocukların diş bakımı konusunda kullanabileceğimiz aptalca ama etkili yöntemlerden sadece birkaçı. 
Birçok ebeveyn için çocuklara iyi diş hijyeni öğretmek, günde iki kez verilen bir savaştır. Ancak uzmanların belirttiği gibi, bu, sonucuna değer bir mücadeledir. Büyük ölçüde önlenebilir olmasına rağmen diş çürüğü 6-19 yaş arası çocuklar arasında en yaygın kronik hastalık olmaya devam ediyor. Kötü ağız hijyeni, konuşma gecikmelerinden diş ağrısına ve enfeksiyonlara ve diyabete kadar her şeyle bağlantılıdır.
Diş hekimlerine göre "Çocukların erken yaşta doğru diş eğitimi ve bakımını almalarını sağlarsak, hayatları boyunca sağlıklı olmalarına yardımcı olur."
Fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı çocuğunuzun günlük rutininin eğlenceli ve düzenli bir parçası haline getirmenin beş yolu.
Ağız hijyenine erken başlayın.
Fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı sabah ve gece rutinlerinin bir parçası haline getirmek için asla erken değildir. Aslında diş hekimleri, çocuğunuzun ilk dişi çıkmadan önce bile diş bakımına başlamanızı önerir. Bebeklik döneminde diş etlerini her gece yumuşak, nemli bir bezle silin. Dişleri çıktığında (genellikle 6 aylıkken) diş fırçasına geçin ve dişler birbirine değmeye başladığında (genellikle 2 veya 3 yaş civarında) diş ipi kullanın. Kaç dişi olduğuna bakılmaksızın, ilk doğum gününe kadar dişçiye bir ziyaret planlayın. Altı ayda bir yapılan muayenelerle ilgili faydalar hakkında diş hekiminize danışın.

İyi bir örnek oluşturun.
İyi diş hijyeni öğretmeye gelince, vaaz ettiğiniz şeyi uygulayın. Çocuğunuz düzenli olarak diş ipi kullandığınızı görürse, diş ipi kullanma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla eğlence için, bir dahaki sefere siz ve çocuğunuz birlikte fırçaladığınızda bir ayna gibi davranın ve onları her hareketinizi kopyalamaya teşvik edin.

Diş fırçalamayı bir oyuna dönüştürün.
İster 6 ister 66 yaşında olun, diş hekimleri günde iki kez, her seferinde iki dakika olmak üzere diş fırçalamanızı önerir. Bunun nedeni, çalışmaların ne kadar uzun süre fırçalarsanız o kadar fazla plak çıkardığını gösterdiğini söylüyor. İki dakikalık işareti yakalamalarına yardımcı olmak için bu yaratıcı oyunlardan birini deneyin:

Reklamları diş fırçalama zamanı olarak kullanın. Her 30 saniyelik reklamda, çocuğunuzun ağzının bir çeyreğini fırçalamasını sağlayın. İyi bir gece uykusu sağlamak için TV'yi yatmadan en az yarım saat önce kapatmayı unutmayın.
Bir zamanlayıcı ayarlayın. Renkli kumla dolu bir kum saatini ters çevirin ve tüm kum dibe ulaşana kadar fırçalamaya devam etmeleri için onlara meydan okuyun. Veya çocuğunuza iki dakika boyunca yanıp sönen veya müzik çalan bir diş fırçası alın.
En sevdikleri şarkıyı çalın. Ücretsiz uygulama Brush DJ, kitaplığınızdaki şarkıları iki dakika boyunca çalar ve - bonus - günde iki kez fırçalamak, diş ipi kullanmak, gargara kullanmak ve dişçiyi ziyaret etmek için hatırlatıcılar ayarlamanızı sağlar.
Teşvikler sunun. Hangi çocuk yatmadan birkaç dakika sonra uyanık kalmak veya aile gecesi için bir sonraki filmi seçmekten sorumlu olmak istemez ki? Küçük çocuğunuzu iki dakika boyunca inci beyazlarını fırçalamaya teşvik etmek için basit bir ödül sunmayı veya bir ödül tablosu oluşturmayı düşünün. Muhteşem teknikleri veya süper parlak dişleri için daha sonra onları övmeyi unutmayın.
Bir hikaye anlatmak.
Örnek olarak çocuklara dişlerinde saklanan küçük hayvanlar olduğunu söylendiğinde, çocuklar ağızlarını sonuna kadar açarlar. Çocuklar her gece hangi hayvanın peşinden gideceklerini seçiyorlar ve ebeveyn  diş fırçasıyla onu kovalarken hayvan dişlerinin ve dilinin her yerine çarpıyor. Sonunda, fırçayı her çocuğa verir ve onlara kovalamayı bitirmelerini söyler.
Aslında uzmanlar, hikaye gibi ilişkilendirilebilir bir şey kullanmanın isteksiz çocukların diş fırçalamayı alışkanlık kazandırmak için harika bir yol olduğunu söylüyor. Ayrıca dişlerinizin bakımıyla ilgili yaşına uygun bir kitap okumayı veya çocuğunuzun doldurulmuş hayvanlarının dişlerini fırçalamayı denemesini deneyebilirsiniz.
Doğru araçları seçin.
Küçük eller için fırçalamak ve diş ipi kullanmak zor olabilir. Uzmanların doğru fırçalama için küçük daireleri taklit ettiğini söylediği, yürümeye başlayan çocuk diş fırçaları, keskin kenarları olmayan diş ipi ve elektrikli diş fırçaları gibi yaşa uygun araçları tercih edin. Çocuğunuz diş fırçasını denemekte tereddüt ediyorsa, başlamadan önce dönen kılların hareketini avucunun içinde hissetmesine izin verin. Ayrıca çocuğunuzun en sevdiği diş fırçasını ve en sevdiği diş macunu aromasını seçmesine izin verin.