Kanal Tedavisi (Endodonti)

Sağlık Ağızda Başlar

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Enfeksiyonları durdurun ve diş ağrısını giderin!

Kanal tedavisi muhtemelen diş hekimliğinde en meşhur uygulamadır, ancak aynı zamanda en yanlış anlaşılanıdır. Pek çok insan kanal tedavisini "korkutucu" olarak görse de gerçek şu ki, kanal tedavisi ağrıyı durdurmak ve dişinizi kurtarmak için en etkili tedavi yöntemidir.
Peki kanal tedavisi nedir? Bir dişte enfeksiyon (iltihap) olduğunda, genellikle dişinizin kökündeki sinirlere zararlı mikroorganizmalar ulaşmış, iltihaba ve ağrıya sebep olmuştur. Bu iltihaplı sinirlerin ve dokunun çıkarılması gerekir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, enfeksiyon kiste dönüşebilir, ki bu çok daha ciddi bir sorundur, diş ve kemik kaybına neden olabilir.
Diş kliniğimizde kullandığımız son teknoloji aletler ve yılların tecrübesi ile kanal tedaviniz düşündüğünüzden daha kolay ve rahat olacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

Teknoloji Sayesinde Daha İyi Sonuçlar Alıyoruz

Dijital görüntüleme sayesinde, ağız ve dişinizde tam olarak neler olup bittiğini görebilir ve size özel bir kanal tedavi planı oluşturabiliriz. Lokal anestezi ve uygun ağrı kesici ilaçlarla birlikte, çoğu durumda çok az veya hiç ağrısız, uzun ömürlü bir kanal tedavisi sağlayabiliriz.

Kanal Tedavisi Hakkında Merak Edilenler?

Kanal Tedavisi (Endodonti)
Enfekte (iltihaplı) bir dişin belirtileri nelerdir?
Diş hekiminiz, kanal tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç belirti olabilir:
  • Sürekli veya ara sıra gelen diş ağrısı
  • Dişte, baskı ve çiğnemede hassasiyet
  • Ağrılı ve hassas çene kemiği
  • Çürük veya çatlak diş (dişlerinizdeki küçük kırılmalar ve çatlaklar bile ileri derecede çürük ve enfeksiyona neden olabilir)
Kanal tedavisi ne kadar sürer?
Kanal tedavisi yaklaşık 60-90 dakika sürer ve genelde iki ayrı randevuda tamamlanır. Diş hekiminiz muayene esnasında, tedavi sürecin anlamanıza yardımcı olacaktır.
Kanal tedavisi güvenli midir?
Evet! Kanal tedavisinin enfeksiyonu durdurduğu ve dişleri kurtardığı kanıtlanmıştır. Her yıl milyonlarca kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisi görmüş dişlerin ömrü uzamaktadır.

Kanal tedavisi adımları nelerdir?
  • Etkilenen dişin etrafındaki alanı uyuşturmak için, lokal anestezi yapılarak tedavi başlatılır.
  • Diş kanalında bir açıklık oluşturularak, enfekte olmuş doku çıkarılır, kanal temizlenir, dezenfekte edilir ve sağlık açısından uygun bir materyalle kapatılır.
  • Uygulama ihtiyacına göre dolgu veya laboratuvarımızda yaptıracağımız diş renginde bir porselen kaplama (kron) ile kanal tedavisi tamamlanır.
Çürümeyi durdurmak veya dişinizi kurtarmamız gerektiğinde, kanal tedavinizin etkili bir tedavi olması için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Sezer Diş kliniğinde dişleriniz emin ellerde.